Barevná hudba
Jako každý rok ve třídě provozujem o vánoční besídku malou, diskotéku, tentokrát jsem chtěl udělat nějaký světelný efekt. S malým stroboskopem je to na velkou třídu docela chudý, dostal jsem nápad na barevnou hudbu, dokonce jsem měl i schéma ze stavebnice, kterou jsem dostal v 8 letech, ale na elektrotechnickém kroužku (kde sme spíš jen blby) mi ji někdo odcizil, zbylo mi jen schéma. V eaglu jsem překreslil tišťák, vyhrabal pár součástek, vyleptal, osadil a už to blikalo. Akorát jsem musel koupit lepší barevný žárovky, takové ty obyčejné barevné žárovky jsou na prd, modrá či zelená skoro vůbec nesvítí, zato žlutá zase moc. Koupil jsem v Baumaxu větší bodové barevné žárovky, cena jedné žárovky kolem 85Kč. Když jsem měl žárovky doma, zbývalo vymyslet do druhého dne nějakou bedýnku. V dílně jsem vyhrabal staré stropní světlo, které jsme měli v chodbě. Velikost byla akorát, vyndal jsem původní objímky s držákem a přidělal nové. Na zadní stěně jsou potenciometry na ovládání citlivosti hloubek, středů a výšek a síťový vypínač s doutnavkou. Přední panel jsem udělal z plechu z bedny ze starého počítače. Naměřil jsem vystříhal a přímočarou pilou „šukačkou“ s plátkem na železo vyřízl otvory na žárovky. Tohle všechno jsem dělal den před diskotékou. Ráno ještě jsem dal mámě černou tapetu a nůžky ať přední panel polepí, mezi tím jsem snídal. V 7:20 už na mě zvonili kamarádi že mi jdou pomoc. Vzal jsem barevnou hudbu, stroboskop, DVD přehrávač, zesilovač 2x5W s MBA810, bedýnky a šlo se... Ve škole jsem to všechno zapojil a před němčinou zkusil, paní učitelka Pešoutová nám dokonce dovolila místo němčiny poslouchat a asi dvě hodiny potom co diskotéka jela v plné parádě přišla si paní učitelka Pešoutová zatancovat, sice se to tanci dosti nepodobalo, ale snaha byla :-)
Popis zapojení
Síťové napětí je usměrněno jednocestným usměrňovačem diodou D1, pak napětí sraženo přes odpor R3 22k/5W a stabilizováno zenerovou diodou D2 a vyfiltrováno kondenzátorem C6. Zvuk zachycený mikrofonem se zesílí operačním zesilovačem a následují propusti s kondenzátory C2,C3 a C5 oddělí na jednotlivé pásma, basy, středy, výšky. Potenciometry se nastavuje citlovost každého pásma. Z běžců potenciometrů jde signál přes odpor rovnou do gatů tyristorů, které spínají žárovky. Tyristory jsem použil staré teslácké KT505 jsou vhodné pro žárovky max. 150-200W. Tyristory TIC106M jsou vhodné pro žárovky do 600W, takže je možno použít i 10ks 60W paraelně zapojených žárovek pro jedno pásmo.
Upozornění! Neberu žádnou zodpovědnost na újmě zdraví či majetku. Přístroj není galvanicky oddělen, hrozí úraz elektrickým proudem.
Soubory DPS do eaglu ke stažení zde
Schéma
Zezadu
Po vysunutí předního kdytu
Ještě video
Komentáře
Přehled komentářů
Zdravim. Mohl bych místo mikráku použít optočlen, abych to pak mohl připojit přímo na zdroj signálu? Díky
pojistka
(peca, 13. 3. 2010 20:23)j ale není to + ale fáze pojistka by mela být na fazi e na nuláku
pojistka
(Sotek, 12. 3. 2010 19:49)nemá jít pojistka z + ?...já jen že tam je pojistka na konci..pokud jsem pochopil tak NULA je - ?
LM358
(peca, 12. 3. 2010 14:06)http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/L/M/3/5/LM358.shtml
VCC a VEE
(VCC a VEE, 11. 3. 2010 18:22)
ale čehož mám pozried datasheet.Jejíž součástky.
IO.
VCC a VEE
(pecan, 11. 3. 2010 17:22)zdar podle me je VCC + a VEE - (napájení toho švába)4 a 8 nožička .-)
VCC a VEE
(V Scheme VCC a VEE, 10. 3. 2010 19:51)
co se tam napaja, nebo co to znamena: VCC a VEE.
Mohl by si mi napsat.vopred ti dakujem.
osazeni
(Lukis, 2. 3. 2010 20:14)no prostě jak máš v eaglu tlačítko display, tak tam vypni bottom a zapni tOrigins, bOrigins, tNames, bNames, tValues, bValues, tPlace, bPlace...
osazení
(Lukis, 2. 3. 2010 19:31)kdybys nebyl línej a v eaglu sis přepnul vrstvy a vytisknul, tak máš osazovák hotov...
Osadenie suciastok
(Osadenie, 2. 3. 2010 19:25)ze osadenie suciastok tu nie je!!!nikde!!!iba navrhnuta dps!!!Mohol by si poslat!!!Alebo porad kde by som ju mohol najst.
Optočlen
(digitrontube, 17. 3. 2010 22:18)